1948-49 X-Men
Basketball
|
Class:
1949
|
Induction Class:
2006
|
Sport:
Basketball
|
1950-51 X-Men
Hockey Team
|
Class:
1950-51
|
Induction Class:
2014
|
Sport:
hockey
|
|
Class:
1959
|
Induction Class:
2023
|
Sport:
Basketball
|
1963 X-Men
Football Team
|
Class:
1963
|
Induction Class:
2012
|
Sport:
Football
|
1965-66 X-Men
Hockey
|
Class:
1966
|
Induction Class:
2006
|
Sport:
Hockey
|
1966-67 X-Men
Football
|
Class:
1967
|
Induction Class:
2006
|
Sport:
Football
|
1983 X-Men
Football
|
Class:
1983
|
Induction Class:
2023
|
Sport:
Football
|
1986 X-Women
Soccer
|
Class:
1986
|
Induction Class:
2010
|
Sport:
Soccer
|
1992-93 X-Men
Basketball
|
Class:
1993
|
Induction Class:
2008
|
Sport:
Basketball
|
1996 X-Men
Football
|
Class:
1996
|
Induction Class:
2016
|
Sport:
Football
|
1999-00 X-Men
Basketball Team
|
Class:
1999-00
|
Induction Class:
2014
|
Sport:
basketball
|
2000-01 X-Men
Basketball Team
|
Class:
2000-01
|
Induction Class:
2014
|
Sport:
basketball
|
2004 X-Men
Hockey
|
Class:
2004
|
Induction Class:
2016
|
Sport:
Hockey
|
2006 X-Women
Rugby
|
Class:
2006
|
Induction Class:
2018
|
Sport:
Rugby
|
2010 X-Women
Rugby Team
|
Class:
2010
|
Induction Class:
2022
|
Sport:
Rugby
|
Kevin
Aver
|
Class:
1980
|
Induction Class:
1996
|
Sport:
Football
|
Dr. Fabian
Bates
|
Class:
1921
|
Induction Class:
1980
|
Sport:
Hockey, Rugby
|
Richard
Bella
|
Class:
1993
|
Induction Class:
2008
|
Sport:
Basketball
|
Adele
Belliveau
|
Class:
1983
|
Induction Class:
2018
|
Sport:
Basketball, Field Hockey
|
Eugene
Belliveau
|
Class:
1980
|
Induction Class:
2018
|
Sport:
Football
|
Margaret
Berthiaume
|
Class:
1980
|
Induction Class:
2006
|
Sport:
Basketball, Field Hockey
|
Lou
Bilek
|
Class:
|
Induction Class:
2012
|
Sport:
Soccer, Volleyball
|
Paul
Brule
|
Class:
1968
|
Induction Class:
1988
|
Sport:
Football
|
Joe "Beef"
Cameron
|
Class:
1931
|
Induction Class:
1976
|
Sport:
Basketball, Boxing, Rugby, Track & Field
|
Charles
Campbell
|
Class:
1947
|
Induction Class:
1982
|
Sport:
Hockey, Rugby
|
Dr. Ajax
Campbell
|
Class:
1920
|
Induction Class:
1976
|
Sport:
Boxing, Hockey, Rugby, Track & Field
|
Lavinia
Carreau (nee Gough)
|
Class:
2001
|
Induction Class:
2016
|
Sport:
Cross Country
|
Ed
Carty
|
Class:
|
Induction Class:
2006
|
Sport:
Builder, Rugby
|
Mike
Cavanagh
|
Class:
2013
|
Induction Class:
2016
|
Sport:
Rugby
|
Bernie
Chisholm
|
Class:
1973, '74
|
Induction Class:
2014
|
Sport:
Cross Country, Track & Field
|
Rev. Dempsey
Chisholm
|
Class:
1928
|
Induction Class:
1977
|
Sport:
Rugby, Track & Field
|
Deanna
Corbett-White
|
Class:
1986
|
Induction Class:
2016
|
Sport:
Basketball, Field Hockey
|
Francis "Chebot" Cormier
|
Class:
1958
|
Induction Class:
2006
|
Sport:
Hockey
|
Dr. David
Cudmore
|
Class:
|
Induction Class:
2019
|
Sport:
Builder
|
Andy
Culligan
|
Class:
1974
|
Induction Class:
2019
|
Sport:
Hockey
|
Paul
Davenport
|
Class:
1960
|
Induction Class:
1992
|
Sport:
Basketball
|
Cindy
Dean
|
Class:
1977
|
Induction Class:
2001
|
Sport:
Basketball, Field Hockey
|
Tom
Delany
|
Class:
1964
|
Induction Class:
1992
|
Sport:
Football
|
Don
Dempsey
|
Class:
1985
|
Induction Class:
2010
|
Sport:
Football
|
Clement "Chi-Chi"
Farenzena
|
Class:
1968
|
Induction Class:
2001
|
Sport:
Hockey
|
Tanya
(MacMillan) Feltmate
|
Class:
1987
|
Induction Class:
2023
|
Sport:
Soccer
|
Philip "Skit"
Ferguson
|
Class:
1946
|
Induction Class:
1979
|
Sport:
Baseball, Hockey
|
Joe
Flaherty
|
Class:
1952
|
Induction Class:
1992
|
Sport:
Basketball, Track & Field
|
Kathy
Fleiger
|
Class:
1973
|
Induction Class:
2001
|
Sport:
Basketball, Volleyball
|
Danny
Flynn
|
Class:
1979
|
Induction Class:
2010
|
Sport:
Builder, Hockey
|
Kenneth "Kenny"
Flynn
|
Class:
1955
|
Induction Class:
1985
|
Sport:
Football, Hockey
|
Rev. Bill
Fogarty
|
Class:
1929
|
Induction Class:
1985
|
Sport:
Basketball, Rugby
|
Helen
Folker (Jensen)
|
Class:
1976
|
Induction Class:
1992
|
Sport:
Basketball, Field Hockey
|
Ernest "Ernie"
Foshay
|
Class:
1961
|
Induction Class:
1983
|
Sport:
Basketball, Football
|
Joe
Franciose
|
Class:
1964
|
Induction Class:
1996
|
Sport:
Football
|
Margaret "Peggy"
Gallant
|
Class:
1969
|
Induction Class:
2006
|
Sport:
Builder, Field Hockey, Soccer, Volleyball
|
Eric
Gillis
|
Class:
2004, 2006
|
Induction Class:
2016
|
Sport:
Cross Country, Track & Field
|
Rev. Francis J.
Ginivan
|
Class:
1944
|
Induction Class:
1984
|
Sport:
Basketball, Rugby
|
Danielle
Goulet
|
Class:
2003
|
Induction Class:
2012
|
Sport:
Hockey, Rugby, Volleyball
|
Ernest "Red"
Graham
|
Class:
1935
|
Induction Class:
1979
|
Sport:
Boxing, Rugby
|
Dr. Vince
Grant
|
Class:
1942
|
Induction Class:
2006
|
Sport:
Hockey, Rugby, Track & Field
|
Tony
Grassa
|
Class:
1982
|
Induction Class:
2023
|
Sport:
Football
|
Gil
Green
|
Class:
1980
|
Induction Class:
2006
|
Sport:
Basketball
|
John 'Bunny'
Griffin
|
Class:
1962
|
Induction Class:
2017
|
Sport:
Football
|
Varouj
Gurunlian
|
Class:
1980, 1981
|
Induction Class:
2023
|
Sport:
Basketball
|
Jane
Hanley-MacGillivray
|
Class:
|
Induction Class:
2018
|
Sport:
Builder
|
John
Hatch
|
Class:
1984
|
Induction Class:
1996
|
Sport:
Basketball
|
Ralph "Woody"
Hayes
|
Class:
1963
|
Induction Class:
1992
|
Sport:
Football
|
Ed
Hilton
|
Class:
1959
|
Induction Class:
1989
|
Sport:
Basketball, Football
|
Rev. Andy
Hogan
|
Class:
1945
|
Induction Class:
1979
|
Sport:
Hockey, Rugby
|
Phil
Hughes
|
Class:
1965
|
Induction Class:
2001
|
Sport:
Football
|
Patrick
Jancsy
|
Class:
1985
|
Induction Class:
2008
|
Sport:
Football
|
Richard
Karikari
|
Class:
2005
|
Induction Class:
2022
|
Sport:
Football
|
Rev. George
Kehoe
|
Class:
1952
|
Induction Class:
1983
|
Sport:
Basketball, Hockey, Rugby
|
William "Bill"
Kiely
|
Class:
1967
|
Induction Class:
2008
|
Sport:
Builder
|
Steve
Konchalski
|
Class:
|
Induction Class:
2001
|
Sport:
Builder
|
Frank
Korbut
|
Class:
1955
|
Induction Class:
1985
|
Sport:
Basketball
|
Dr. John "Tink"
Kyte
|
Class:
1947
|
Induction Class:
1976
|
Sport:
Basketball, Boxing, Rugby, Track & Field
|
Ghislaine
Landry
|
Class:
2010
|
Induction Class:
2022
|
Sport:
Rugby
|
Peter
Lesaux
|
Class:
1958
|
Induction Class:
1984
|
Sport:
Football
|
Dave
Liem
|
Class:
1987
|
Induction Class:
2019
|
Sport:
Soccer
|
Don
Loney
|
Class:
|
Induction Class:
1988
|
Sport:
Builder
|
Marty
Lyons
|
Class:
1971
|
Induction Class:
2012
|
Sport:
Basketball
|
Alex
MacAdam
|
Class:
1945
|
Induction Class:
1981
|
Sport:
Basketball, Boxing
|
Theresa
MacCuish
|
Class:
1995
|
Induction Class:
2006
|
Sport:
Basketball
|
Douglas "Duke"
MacDonald
|
Class:
1951
|
Induction Class:
1992
|
Sport:
Hockey
|
John "Brother"
MacDonald
|
Class:
1947
|
Induction Class:
1980
|
Sport:
Baseball, Hockey, Rugby
|
John Cameron "Dude"
MacDonald
|
Class:
1962
|
Induction Class:
1996
|
Sport:
Basketball, Football
|
John J.
MacDonald
|
Class:
1905
|
Induction Class:
1983
|
Sport:
Rugby, Track & Field
|
Leanne
MacDonald
|
Class:
2001
|
Induction Class:
2017
|
Sport:
Women's Hockey
|
Rev. John "Chook"
MacDonald
|
Class:
1927
|
Induction Class:
1982
|
Sport:
Hockey, Rugby
|
Susan
MacDonald (MacEachern)
|
Class:
1988
|
Induction Class:
2014
|
Sport:
Field Hockey
|
Gail
MacDougall
|
Class:
|
Induction Class:
2017
|
Sport:
Builder
|
Glenn
MacDougall
|
Class:
1987
|
Induction Class:
2018
|
Sport:
Soccer
|
Colin
MacGillivray
|
Class:
1948
|
Induction Class:
1984
|
Sport:
Hockey, Rugby
|
Duncan "Dunc"
MacIntyre
|
Class:
1949
|
Induction Class:
1978
|
Sport:
Hockey, Rugby
|
Allan
MacIsaac
|
Class:
1991
|
Induction Class:
2016
|
Sport:
Hockey
|
Neil
Mackinnon
|
Class:
1979
|
Induction Class:
2006
|
Sport:
Volleyball
|
Dr. Cecil
MacLean
|
Class:
1931
|
Induction Class:
2019
|
Sport:
Builder
|
Jack "Lily"
MacLellan
|
Class:
1953
|
Induction Class:
1980
|
Sport:
Hockey
|
Mike
Macneil
|
Class:
1935
|
Induction Class:
1983
|
Sport:
Rugby
|
Rev. R. G.
MacNeil
|
Class:
1944
|
Induction Class:
1983
|
Sport:
Basketball, Hockey, Rugby
|
Russell
MacNeil
|
Class:
1953
|
Induction Class:
2001
|
Sport:
Basketball, Rugby
|
Dr. Hugh
MacPherson
|
Class:
1893
|
Induction Class:
1978
|
Sport:
Builder
|
Peter
MacKenzie
|
Class:
1977
|
Induction Class:
2012
|
Sport:
Hockey
|
Kenzie
MacNeil
|
Class:
1929
|
Induction Class:
1978
|
Sport:
Hockey, Rugby
|
Dr. Beth
McCharles
|
Class:
2001
|
Induction Class:
2019
|
Sport:
Soccer/ Hockey
|
Andrew
McConnell
|
Class:
1987
|
Induction Class:
2012
|
Sport:
Football
|
John "Packy"
McFarland
|
Class:
1956
|
Induction Class:
1981
|
Sport:
Basketball, Football, Rugby
|
Bill
McIntyre
|
Class:
1987
|
Induction Class:
2014
|
Sport:
Football
|
Rev. Leo
McKenna
|
Class:
1920
|
Induction Class:
1976
|
Sport:
Baseball, Hockey, Rugby
|
Burns
McPherson
|
Class:
1970
|
Induction Class:
2010
|
Sport:
Football
|
George
McSweeney
|
Class:
1906
|
Induction Class:
1979
|
Sport:
Hockey, Rugby
|
Robert 'Bob'
Mincarelli
|
Class:
1974
|
Induction Class:
2016
|
Sport:
Football
|
Frasier
Mooney
|
Class:
1947
|
Induction Class:
1982
|
Sport:
Basketball, Rugby
|
Robert "Bob"
Moran
|
Class:
1960
|
Induction Class:
1984
|
Sport:
Basketball
|
Ray
Murphy
|
Class:
1960
|
Induction Class:
2001
|
Sport:
Hockey, Soccer, Track & Field
|
Michelle
Murray
|
Class:
2003
|
Induction Class:
2016
|
Sport:
Cross Country, Soccer
|
Ray
Mury
|
Class:
1942
|
Induction Class:
1977
|
Sport:
Basketball, Rugby, Track & Field
|
John
Myketyn
|
Class:
1946
|
Induction Class:
1978
|
Sport:
Baseball, Hockey, Rugby
|
Rev. Edmund
Nash
|
Class:
1931
|
Induction Class:
1981
|
Sport:
Basketball, Rugby, Track & Field
|
Randy
Nohr
|
Class:
2001
|
Induction Class:
2018
|
Sport:
Basketball
|
Mihkel "Mickey"
Oja
|
Class:
1971
|
Induction Class:
2008
|
Sport:
Hockey
|
Diane
Orsini
|
Class:
1971
|
Induction Class:
2010
|
Sport:
Basketball
|
Rudy
Pace
|
Class:
1951
|
Induction Class:
1988
|
Sport:
Basketball
|
Fred
Perry
|
Class:
2001
|
Induction Class:
2022
|
Sport:
Basketball
|
Hank
Propper
|
Class:
1951
|
Induction Class:
1980
|
Sport:
Baseball, Basketball, Rugby
|
David
Purcell
|
Class:
1988
|
Induction Class:
2010
|
Sport:
Hockey
|
Robert "Lugs"
Rae
|
Class:
1955
|
Induction Class:
1984
|
Sport:
Golf, Hockey
|
Trevor
Reddick
|
Class:
1994
|
Induction Class:
2014
|
Sport:
Soccer, Wrestling
|
William
Ritchie
|
Class:
1947
|
Induction Class:
1982
|
Sport:
Baseball, Basketball, Rugby
|
Peter 'Doc'
Ryan
|
Class:
1978, 1979
|
Induction Class:
2022
|
Sport:
Builder, Basketball
|
Geno
Scattolon
|
Class:
1951
|
Induction Class:
1979
|
Sport:
Football, Hockey, Rugby
|
Francis
Shea
|
Class:
1956
|
Induction Class:
1981
|
Sport:
Basketball, Football
|
Jim
Shea
|
Class:
1967
|
Induction Class:
2017
|
Sport:
Football
|
Rev. Frank
Smith
|
Class:
1940
|
Induction Class:
1982
|
Sport:
Basketball, Rugby
|
Sheila
(Murrin) Smith
|
Class:
1988, 1990
|
Induction Class:
2023
|
Sport:
Basketball
|
Laurence 'Larry'
Streete
|
Class:
1955
|
Induction Class:
2023
|
Sport:
Builder, Rugby-Football-Hockey
|
Edmund
Swartzack
|
Class:
1956
|
Induction Class:
1988
|
Sport:
Hockey
|
Eugene
Swartzack
|
Class:
1953
|
Induction Class:
1988
|
Sport:
Hockey, Rugby, Track & Field
|
Wayne
Synishin
|
Class:
1964
|
Induction Class:
1996
|
Sport:
Hockey
|
Les
Topshee
|
Class:
1938
|
Induction Class:
1977
|
Sport:
Basketball, Hockey, Rugby, Track & Field
|
Gerald "Tarp"
Walsh
|
Class:
1943
|
Induction Class:
1976
|
Sport:
Boxing, Hockey, Rugby,
|
Lome
Whalen
|
Class:
1948
|
Induction Class:
1977
|
Sport:
Baseball, Basketball, Rugby, Track & Field
|
Patricia
White (MacDougall)
|
Class:
1997
|
Induction Class:
2014
|
Sport:
Soccer
|
Derek
Wood
|
Class:
|
Induction Class:
2006
|
Sport:
Builder, Rugby
|